Bokföring enligt Monikas Hett i hyllan föreslår att vi ska visa upp böckerna som är hyllvärmare, dvs som har stått där ett tag och samlat damm.
Jag är lite barnsligt förtjust i Zombie filmer och serier, men har egentligen aldrig läst någon zombie bok. Så därför har den här boken hängt i hyllan ett bra tag: Världskrig Z av Max Brooks. Jag har sett filmen, där min förra lägenhetskompis från London faktiskt spelar en sidoroll vid sidan av Brad Pitt, och den var riktigt bra (om man nu i allmänhet gillar zombiefilmer alltså).
Så här beskriver Bokus boken:
För bara tio år sedan hade Zombiekriget varit nära att utplåna hela mänskligheten.
En namnlös författare, driven av behovet att bevara de överlevandes erfarenheter från de apokalyptiska åren, bestämde sig för att resa över USA och resten av världen.
Världskrig Z består av hans intervjuer med de människor han mött: smugglare och militärer som varit aktivt involverade i kampen, men också vanliga civila som en gång stått ansikte mot ansikte med den här tidens levande – eller snarare odöda – helvete.
Vittnesmålen sträcker sig från den ökända byn Nya Dachang i Förenade Kinesiska Federationen, där pandemispåret tog sin början med tolvårige »Patient Noll«, via de namnlösa skogar i norr där otaliga människor sökte tillflykt i kylan, till ett Sydafrika där Redekerplanen ingav mänskligheten hopp – till ett outsägligt pris.
Jag kan gilla zombier då och då men mest att se och inte så ofta läsa om. Den här har vi i bokhyllan för sambon har läst den.
GillaGilla
Ja jag ser ju också mera på dem än läser om dem 😄 men tänkte att det kan vara kul att prova på zombieläsning också. Tyckte din sambo om boken?
GillaGillad av 1 person
Jag minns inte vad han tyckte men jag ska nog göra ett försök jag med någon gång!
GillaGilla
Den har jag inte läst, men filmen har jag sett 🙂 Har förstått det som att boken inte är lik filmen på något sätt (eller tvärtom då). Gillar egentligen inte zombies, ändå har jag funderat på att läsa boken 🙂
GillaGilla
Jag har sett filmen men inte läst boken, kanske man skulle göra någon gång.
GillaGilla
Den där boken har samlat damm länge även i min hylla.
GillaGilla