Bokens titel: Vårvinter
Författare: Ingrid Marie Thorslund
Originalets titel: –
Översättare: –
Förlag & år: Type & Trll 2020
Antal sidor: 282
Läst format: Bok
GoodReads medelbetyg: 3.5
Boktipset förväntat betyg: –
Betyg: 4 / 5
Handling
Då snön börjar smälta I dalen ställs Fredrika, Sven och Meli inför nya utmaningar. En efterlängtad vernissage planeras samtidigt som nya sorger måste hanteras. Och arbetet med slädhundarna kräver mer arbete än väntat. Tillsammans tar de sig igenom allt. Ensam är verkligen inte starkast.
Recension
Tack till Ingrid Marie Thorslund för recensionsex.
Vårvinter är en fristående fortsättning på Vi ses i Ullådalen.
Precis som sin föregångare och första delen i serien är det här en varm berättelse om medmänsklighet och vänskap. Jag hade kanske önskat en liten genomgång av det som hänt hittills, någon slags återkoppling till vad som hänt, för att få läsaren att minnas karaktärerna och deras koppling till varandra.
Men det här är en mysig relationsroman som understryker styrkan i att vara snäll och omtänksam. Man blir nästan lite snällare själv då man läser boken. Lättläst, välskriven och en verklig feelgoodroman.
Och visst är ”hoppeligen” ett bra ord!? 😄 Kanske rentav mitt favoritord! Jag är nämligen också finlandssvensk.
Tycker samhället har blivit hårt och kallt och saknar vänlighet. Blev intresserad av boken.Hoppeligen nämndes och jag tycker att det är ett bra ord. Jag är även finlandssvensk
GillaGillad av 1 person
Ja visst är det skönt med böcker som är snälla 🥰
GillaGilla